ÚvodO nás ...KrúžkyPripravujemeZ našej činnostiArcheologická expozíciaDokumentyKontakt
 
 
Z našej činnosti > Bol som Šaľan
     
   

Z našej činnosti:

 

Bol som Šaľan

BOL  SOM  ŠAĽAN


V pondelok 09. marca 2009 sa v divadelnej sále MsKS  uskutočnil spomienkový večer na Nášho rodáka Jozefa Sellyeiho Miškoviča. Program vznikol v spolupráci CVČ, MsKS , MSÚ A FOCESA. Scenár k scénickej kompozícii k 100. výročiu narodenia spracoval Július Morávek. Spolu s Alenou Demkovou a Jozefom Búranom, ktorý v Šoporni vedie dve folklórne skupiny Važina  Važinka pripravili kompozíciu, ktorá pripomenula atmosféru doby, v ktorej Sellyei žil a tvoril, jeho korenšpondenciu, politickú angažovanosť . Súčasťou kompozície boli aj ukážky z jeho prác. Úryvky z jeho rozprávaní o zvykoch zaujímavo vyrozprávali D. Danadová, K. Bartíková a Ľ. Kotlár. Život a tvorbu autora, ako aj jeho vzťah k Šali a rieke Váh veľmi zaujímavým spôsobom priblížila trojica rozprávačov v podaní J. Morávka, A. Sedliačikovej a Ľ. Iványiovej. Nechýbali ani ľudové tance a spevy v podaní šopornianskych folklórnych skupín pod vedením J. Búrana. Pre členov divadelných súborov zdramatizovala dve Sellyeiho poviedky Alena Demková. Divadelníci predviedli v dvoch úsmevných scénkach rozprávanie o „Ukradnutom mlynskom kameni „ a atmosféru šalianskeho jarmoku  v scénke „ Liek starej mamy.“ V scénkach účinkovali P. Pónya, R. Halgaš, N. Radičová, T. Miškovičová a A. Demková.

Nechýbala ani ochutnávka kulinárskych špecialít typických pre prvú polovicu 20. storočia.

V závere programu primátor mesta M. Alfὂldi poďakoval účinkujúcim a deťom J.Sellyeiho Miškoviča odovzdal portréty , ktoré na podujatie pripravil I. Boháč. Súčasťou scény boli aj ďalšie štyri fotografie z rodinného archívu J. Sellyeiho v spracovaní Igora Boháča.

Podujatie sa stretlo s veľkým ohlasom. Šaľania si pripomenuli svojho rodáka, ktorého tvorbu a ťažký život mnohí doteraz nepoznali....

Narodil sa v Šali, tu žil, spoznával život, písal, prežil veľa, no žil iba 32 rokov. Zlomila ho choroba chudobných – tuberkulóza.

Napísal neuveriteľných vyše 400 próz – črty, poviedky, novely, romány, písal články, reportáže, rozhlasové hry, recenzie, verše, prekladal, spracoval ohromné množstvo etnografického materiálu. Jeho osobný fond je uložený v Štátnom archíve v Šali.

Aký bol človek ?

Karol Šmida o ňom napísal : „ Bol to Šaľan, náš sedliacky spisovateľ a skromný človek s nespokojným srdcom.

Pre nás takým zostane.

/ Ukážka zo scenáru  : Július Morávek  : „Bol som Šaľan“ /

Bol som Šaľan

Miesto: Divadelná sála Domu kultúry Šaľa - MsKS
Dátum: 9.3.2009 17:00:00

     
     
   

Fotogaléria

 
     
 
CMS Design  CMS Design Webdesign ToHoS TOHOS.NET                                                    Mapa stránok / Site Map